Spin Yöntemi İle Balık Avı Yaparken Lider Kullanılır mı?

2677
0

Öncelikle  bu konuyu uzun süredir araştırıyorduk ilk başta lider kullanımının avantajlarını göz önünde bulundurup, denildiği gibi esneyerek balığın darbelerini absorbe etme meselesine göz attık.

Fluoro misinalar ortalama %20 gibi bir esnekliğe sahiptir, buda örneğin 60 cm bir liderde 10 cm liderin esnemesi demektir ki biz denedik 10 cm esniyor.

Daha sonra karar vermeden önce elimizdeki kamışların esnekliklerine göz atmak istedik. Tabi her firmanın MH,ML si yani kamış aksiyonları karakterleri farklı biz de hiç olaya geniş girmeden elimizdeki Shimano Biomaster 15-60, Okuma Helios 20-50, Daiwa Infeet 14-42 kamışlara yarım kilo ağrılık bağlayıp aksiyonlarına baktık.

Yazdığım sıra ile bu kamışların da aralarında ortalama 10 ar cm aksiyon esneklik farkını gözle görmek mümkün oldu. Yani absorbe etme meselesine bakarken olaya bir bütün olarak bakmak gerekir.

Ne Yapmak Gerekir?

Eğer sert bir kamış kullanıyorsanız lider kullanmak doğru olabilirken, yumuşak bir kamış kullanıyorsanız sert ağızlı balıklarda tasmayı vurmakta lider ile sıkıntıda yaşayabilirsiniz. Bu mesele ana hatta misina kullananlar içinde aynı şekilde geçerli, yani misina kullanıyorsanız sert kamış daha avantajlı.

Ayrıca anlam veremediğim ve ezbere yazılan konulardan biriside; kamışınızın halkaları micro tip halka ise ki artık günümüzde neredeyse tüm spin kamışlar böyle.

Mesela 4 metre misina dan uzun bir lider yapacaksanız düğüm çıkışlarda devamlı vurma yapacak ve mesafe kısalıp ciddi karışma problemleri yaşayacaksınız. Bu tip uzun liderlerin  geniş halkalı kamışlar ile kullanılmasında yarar var yada illaki micro halkalı kamışlarla uzun lider kullanacaksanız mümkün olduğunca ince misina kullanılmalıdır.

Tabi ki bazen  uzun lider gerekiyor liderin kısa olması işe yaramıyor. Örneğin 8 metre derinlikte avlanırken balık  4 metredeki kayanın altından geçip ip kayaya sürtünce önde 60 cm lider olsa ne yazar. Ama uzun liderde kamış halkaları ve misina kalınlığı iyi kombine edilmelidir.

İlginizi Çekebilir:  Kano İle Balık Avı Yöntemleri

İkinci mesele dış etkenlere dayanıklılık. Herkes fluoro carbon dış etkenlere daha dayanıklı diye düşünebilir. Bu doğrudur çoğu fluoro bir çok katmandan oluşur. Ama eminim herkes iğne bağlarken 10 model tiftiklenen, yüzeyi pürüzlenen fluoro carbon misinaya şahit olmuştur iyi fluoro çok aramışızdır.

Yani her fluoro iyi olacak diye bir şey yok iyi fluoro biraz pahalıdır. Aslında özellikle bazı iyi firmaların silikon karışımlı fluoro misinaları normal fluoro carbon misinalar dan dış etkenlere daha dayanıklı olabilmektedir.

Çözüm

Çünkü daha fazla kaygan olurlar, silikon sayesinde sürtünme katsayıları daha düşüktür ve düğüm çeker güçleri de yüksektir. Yani örneğin silikon kaplamalar sadece  yapıyı bir arada tuttuğu için ip misinalar da tamamlayıcı olarak kullanılmaz, sürtünme katsayısının düşük olması da kullanılmasında önemli etkendir.

Sorun; silikon misina ların görünmez renklerde saydam olanlarını piyasada bulmanın zor olmasıdır.

Son dönemlerde örneğin Daiwa tarafından geliştirilen Fluoro silikon karışımı ürünler mükemmel sürtünme değerleri verebilmektedirler.

Yine örneğin tatlı su avlarında köklük midyelik, kayalık yerlerde kullanılmak üzere Snag leader geliştirilmiştir. Bu misinalar fluoro bazlı değildir. Sert karakterli silikon karışımlı naylon misinalardır.

Bu meseleyi sadece fluoro carbon un ışık kırma indisinin naylon misina lardan düşük olması (fluoro 1.40 – naylon 1.55) daha az görünür olması ile kısıtlarsak yanlış yaparız. Işık Kırma indisi şudur; örneğin ışık fluoro carbon misinanın içinden geçerken havada olduğundan 1.40 kat daha yavaş geçmesi demektir.

Fluoro carbon misina ların düğüm çekme kuvvetleri zayıftır ve bütün firmalar bunu geliştirmek için çabalamaktadır.

Şimdi olaya şuradan bakalım 0.18 mm iyi bir ip misina uni düğümüyle ortalama size 7.5 kg çeker verir. Fluoro da 7.5 kg düğüm çekme kuvvetini elde etmen için ortalama 0.40 mm ler de kaliteli fluoro carbon kullanman lazım, naylon misinada ise 0.35 mm ile 7.5 kg çekeri elde edebilirsin.

İlginizi Çekebilir:  Balık Avı İçin En İyi Vakit Hangisi?

Burada attığın birleştirme lider düğümünün fg, mahin vs. bunun hiçbir önemi yok önemli olan aşağıya fır-döndüye attığın düğüm. Yani bu durumda çekeri arttırmak için fluoro yu kalınlaştırmak gerekecek, her zaman naylon misinaya göre daha kalın fluoro kullanman gerekecek. Böylece görünürlük avantajı nylon a göre neredeyse kalmamış olacak.

Bununla beraber çok bilinmeyen bir konuda; kayalardan ötürü çizilen fluoro carbon daha görünür hale gelmektedir. Son yıllarda sürtünmeye karşı çizilip saydamlığını kaybetmeyen fluoro carbonlar üretilmektedir. Örneğin Daiwa’nın kayalardaki sürtünmeye karşı alabalık avı için geliştirdiği ürün.

GENEL DEĞERLENDİRME
Konu
Anlatım
Yeterli Bilgi
Lezzet
Önceki makaleHangi Satılık Çadır Nereden Satın Alınır?
Sonraki makaleBir Şehrin Can Damarı Cerattepe

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here