St. Petersburg Gezi Rehberi

827
0

St. Petersburg Gezi Rehberi

Gri gökyüzü, sarı evler, dar sokaklar ve sanat eserleri. Sana St. Petersburg neyi çağrıştırıyor? “Peter gelmeden, Kamçatka’ya gitmek”.

Rusya tarihi ve kültüründe en büyük katkı hiç kuşkusuz St. Petersburg şehrine aittir. Sanatsal anlamda bir çok türü her zaman içinde bulundurmuştur. Mimarisi gerçek Rus mimarisinin en güzel örneklerini gözler önüne sermektedir. Şehir sokaklarında gezerken kendinizi tarihin derin hatıralarının içinde bulabilirsiniz. Savaşlara konu olmuş ülkenin başkenti Moskova olmasına rağmen popülerlik bakımından başı çeken bir şehirdir St.Petersburg.

st-petersburg-023

St. Petersburg batıdan örnek alınarak inşa edilmiştir. Rusların geleneksel soğan biçimli kubbelerine çok az rastlanmaktadır. Yeniden Diriliş Katedrali buna pek uymayan örneklerden biridir. Katedral, Moskova Kızıl Meydan’daki Aziz Vasili Katedrali örnek alınarak inşa edilmiştir. Eskiden gelen bir adet olarak St. Petersburg’lu yeni evlenen çiftler Donanma Parkı içinde bulunan Petro heykelini ziyaret edip güvercin uçururlar ve şampanya patlatırlar.

st-petersburg-019

St. Petersburg şehrine bu kadar çok turist gelmesinin başlıca nedenlerinden biri dünyanın en çok müze bulunduran şehri olmasıdır. Dünyaca ünlü Ermitaj müzesi bu şehirde bulunmaktadır. Müze yaklaşık içinde 3 bin eser bulundurmaktadır. 2.Dünya savaşı döneminde eserlerinin bir bölümü trenlerle Moskova devlet müzesine kaçırılmıştır. Şehir inşa edilirken birçok Avrupa ülkesinden mimarlar getirtilmiştir.

st-petersburg-024

Rus sentezi ve Avrupa trentlerinin birleşmesiyle St.Petersburg’un güzel ve görkemli bina ve köprüleri ortaya çıkmıştır. St.Petersburg sınırları içerisinde yaklaşık 306 müze bulunmaktadır. Gezilmesi gereken başlıca müzeleri ve parkları; Ermitaj müzesi, Petergof parkı, Rusya Devlet Müzesi, Petropavlovskaya Krepost. En büyük caddelerinden biri olan Nevskiy caddesi birçok alış-veriş merkezi, park, kafe ve restourant, gece kulübünü barındırmaktadır. (Vikipedia.Org)

st-petersburg-027

Konumu çok ilginçtir bu şehrin. Rusya’nın en kuzey doğusunda Baltık Denizi kıyısında içinden Neva Nehrinin geçtiği kırk iki ada üzerine kurulmuştur. Avrupa’nın dördüncü büyük şehridir. Yıllarca Rusya’nın başkenti olmuştur. Sovyet Rusya döneminde 1991 yılına kadar ismi Leningrad’dı.

İlginizi Çekebilir:  Satka Ulusal Parkı

st-petersburg-004

1941 yılında Almanlar ile yapılan savaş sırasında şehir çok fazla yıpranmıştır. Bu nedenle şehirde kurulu olan bir çok fabrika ve üretim tesisi ülkenin daha iç kısımlarına yani Ural bölgesindeki Chelyabinsk şehrine taşınmıştır. Taşınan tesisler ülkenin silah gücü ve makina gücünün büyük kısmını karşılamaktadır.

st-petersburg-015

Fotoğraflar: www.mychel.ru sitesinden alınmıştır.

Önceki makaleShimano Zodias Olta Kamışı
Sonraki makaleKuril Adaları

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here