Su Geçiren Kamp Çadırı Nasıl Kurutulur?

570
2

Blogumda kamp çadırları ile ilgili bir çok yazı kaleme aldım.

Çadır bakımı, saklanması, temizlenmesi gibi bir çok konuda kendi tecrübelerimi de katarak kamp aktivitelerine gönül veren dostlarım için faydalı bir şeyler ortaya çıkarmaya çalıştım.

Bu yazımda da benzer bir yazı ile yağmur altında ıslanan ve su geçirmezlik özelliğine rağmen su geçiren bir çadır bakımı ve kurutma işlemlerini açıklamaya çalışacağım.

Kamp Çadırı Nasıl Kurutulur?

Yağmurlu havada suyun çadırınızda damlacıklar oluşturmadığını görürseniz çadırınız su geçiriyor olabilir. Eğer kumaştan sızıntı yaptığını tespit ederseniz veya çadırınızı mevsim boyunca sürekli kullandıysanız artık bakım zamanı gelmiş olabilir.

En iyi sonuçları elde etmek için su geçiren çadırınızı nasıl kurutacağınıza ilişkin en iyi ipuçlarımı bu yazıda okuyabilirsiniz.

Çadır Kurutma İşlemi

Çadırınızın su geçiren yerlerini onarmanız gerektiği zaman önce tamamen kurutulması gerekir. Kurutma işlemi öncesinde hava durumunu takip etmenizde fayda var. Çünkü ıslak olan çadırınız uzun süre dışarıda kurumaya bırakılmalıdır.

Kurutma süresi boyunca belli aralıklarla çadırı ters-düz yapmak daha hızlı ve daha etkili kurumasını sağlayacaktır.

Çadırınızın dış tentesini ayrı olarak ele alıp tüm hasarlara karşı gözden geçirmelisiniz. Dikişlerini ve direklerinin geçtiği noktaları kontrol edin.

Çadır Temizleme İşlemi

Çadırınızı tamamen temizledikten sonra kurumaya bırakın. Tamamen temizlenmemiş çadırınız üzerinde kalan kir ve tozlar çadır malzemenizin ömrünü kısaltacaktır.

Çadırınızı asla çamaşır makinesinde yıkamayın.

İçerisinde en fazla 40 C° su bulunan bir leğen içinde sabun ile yıkayabilirsiniz.

Çadırınızı temizlemenin en kolay yolu sabunlu sünger ile silinmesidir. Sabunla temizlenen çadır malzemesi yumuşak kalacağı için saklama çantasına koyduğunuz zaman sertleşip parçalanmasını önleyecektir.

Temizlik sırasında çamaşır suyu gibi kimyasal çözücüler kullanmak çok zararlıdır. Su geçirmezlik özelliğini ortadan kaldıracaktır.

İlginizi Çekebilir:  Doğa Kampı İçin 10 Muhteşem Fikir

Çadırınızı tamamen kuruttuktan sonra saklayın. Nemli, ıslak yada kirli çadırınızı saklama çantası içine koymayın.

Ağaçlardan bulaşan reçineleri temizlemek için önce kurumasını beklemek gerekir. Kuruyan reçineyi temizlerken tentenin iç kısmına koyulan buz reçinenin kazınmasını kolaylaştırır.

Çadır Bakımı

Çadırınızın içinde oluşan kokulardan arındırmak için çeşitli bakım spreyleri kullanabilirsiniz. Bu spreyler ayrıca çadırınız ömrünü de uzatabilir.

Dikiş yerleri yıpranan çadırınızı poliüretan sealant köpük yapıştırıcılar ile tamir edebilirsiniz. Yıpranan yerleri nazikçe temizledikten sonra yapıştırıcı sürmelisiniz.

Önceki makaleİncili Gastronomi Rehberi Raflarda
Sonraki makaleBebekle Kamp Nasıl Yapılır? – Bölüm 1

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here