Tarihi Roma Hamamı Gezisi

975
0

Tarihi Roma Hamamı Gezisi

Ankara’nın göbeğinde her gün binlerce insanın yanından geçtiği ve bir kez olsun merak edip o devasa demir duvarların ardına geçmediği 3. YY da Roma İmparatoru Caracalla tarafına sağlık tanrısı olan Asklepios için yaptırılmış olan Tarihi Roma Hamamı ve Roma Mezarlığını hiç merak eden oldu mu? Ulus’ta Dışkapı’ya giden yol üzerinde kendini gösteren demir parmaklıklar ile çevrili.

Ben küçüklüğüm de çok merak ederdim önünden otobüs ile gelip geçerken. Ama bir kaç yıl evvel anca gidebildim eşim sayesinde. Öyle girişi filan pahalı bir yerde değil, çok ucuz. Sonuçta açık alan da bir müze. Labirent misali üzeri açık bir mekanın içinde geziyormuş gibi bir his uyandırdı bende. İlginç mitolojik hamam duvarları ve yapıları biraz yıkık olsa da hayal etmene yeterli olabiliyor.

Her fotoğrafı tek tek anlatmak isterim. Geçmiş zaman hepsi aklımda değil bu yüzden eksik anlatmak istemem. Ulus tarafına yolu düşen olursa bir de boş vaktiniz varsa kesinlikle gidip gezmenizi tavsiye ederim. Ankara’nın göbeğinde böyle sağlam kalan bir tarihi görmek herkese nasip olmaz bence.

İlginizi Çekebilir:  Beypazarı Karaşar Köyü ve Eğriova Yaylası
Önceki makaleSeyahat Etmeyi Seviyorsanız Otobüs Biletiniz Govego’dan!
Sonraki makaleYolculuk Yaparken Firma Firma Gezme Dönemi Geride Kaldı!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here