Arkaim Antik Şehri

1276
0

Arkaim Antik Şehri

Rusya’nın Kazakistan sınırında Chelyabinsk bölgesi içerinde bulunan tarihi M.Ö.17 Yüzyıllara kadar uzanan arkeolojik bölgedir. Geniş bir alana yayılmıştır. Yerleşim bölgesi olduğu ve Sintashta – Petrovka kültürünün yaşandığı, görülmesi gereken ender yerlerden biridir. Bazı kaynaklarda M.Ö. 20. yüzyılla kadar uzandığı ve Tunç Çağından günümüze geldiği belirtilmektedir. Yani Gize Piramitleri’nden de daha eski oldu söylenmektedir.

arkaim-rusya-002
Arkaim Antik Şehri Uydu Fotoğrafı

Şimdi diyeceksiniz daha önce neden hiç ismini duymadık. Gerçekten ben de daha önce duymamıştım adını. Ama sevgili eşim sayesinde benim de hafızama kazınmış durumda. Eşim tarihe ve arkeolojik kalıntılara çok meraklıdır. Onun ailesinden gelen bir alışkanlık sanırım. Annesi ve kardeşi arkeoloji kulüpleri, çanak-çömlek işleri bayağı bir meşguliyet içerisindeler. 2011 yılında evlendiğimiz de balayı için ülkemizin güney kesimleri Antalya taraflarına gittik. Huyunu bildiğim için hiç otel rezervasyonu ile uğraşmadan Antalya civarındaki bir çok tarihi kalıntıları balayı boyunca gezdik ve gördük.

arkaim-rusya-003
Arkaim

Tabii ki bu tarihi şehrin adını kendi evimde sık sık duyuyorum. Özeliklerini, tarihini, insanların nasıl gittiklerini ve oraya gidince neler yapıldığını, nasıl gezildiğini beynime işlemiş durumda.

Arkeoloji bölgesinde yılda bir kez festival düzenlenmekte ve insanlar buraya akın etmekteler. Festival diyorum ama böyle müzikli bir festival aklınıza gelmesin. İnsanlar burada bir tür ayin yapıyorlar. Sputnik News sitesinde Türkçe olarak detaylı anlatılmış.

arkaim-rusya-005
Arkaim

Yöre halkı hepsi bizim kafada nerede ilgi çok hemen konu ile alakalı eşyalar satmak için tezgahlar kuruyorlar. Bunca yıl eşimden dinlemiş olduğum ARKAIM bir daha ki Rusya tatilim esnasında kesinlikle ziyaret etmem gerekiyor. Umarım festival zamanın orada bulunarak o atmosferi yaşarım.

"<yoastmark

İlginizi Çekebilir:  Satka Ulusal Parkı
Önceki makaleFırında Hindi Nasıl Yapılır?
Sonraki makaleTibet Budizmi, Rahipler ve Buda Dharma

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here