Terk Edilmiş Tema Parklar

866
0

Bir şehirde kurulurken sabırsızlıkla beklenen, konseptinin her zaman merak konusu olduğu, içine girince çıkmak dahi istemeyeceğiniz atmosferine uygun parklardır. Bazen korkutucu bazen de en eğlenceli oyuncakların bulunduğu 7 den 77 ye herkese hitap edebilecek mekanlar. Kuruluşundan miadını dolduruşuna kadar binlerce hatta milyonlarca ziyaretçiyi kapılarından içeriye sokmaya yeten adrenalin ve korkunun bir arada olduğu sanatsal yapılardır.

Her şeyin kullanım ömrü olduğu gibi bu tema parklarında bir kullanım ömrü vardır yada misyonunu tamamlamıştır. Bu sebeple ya yıkılmış yada terk edilmişlerdir. Şimdi sizler için hazırlamış olduğum Dünyada terk edilmiş popüler tema parkların bir listesi var. Belkide içlerinden birinde bir gününüzü geçirmiş olabilirsiniz.

1Wizard of Oz – ABD

Bu tema park kuruluşundan tam 10 yıl sonra terk edildi. Bir çok Amerikalının çocukluğundan beri sevdiği klasik amerikan filmi olan Wizard of Oz adlı filmden esinlenen bir girişimci olan Grover Robbins çok para kazanmak için bir tatil kasabasında kurduğu tema park. Uzun bir süre çok popüler oldu ve iyi para kazandı. Bazı zamanlar günlük 20 bin ziyaretçi çekti parka. Ama adam 1970 yılında 50 yaşında kanserden ölünce park sahipsiz kaldı ve kapandı.

2Atlantis Marine Park – Avustralya

Atlantis Marine Park 1981 yılında Yanchep Sun City ve Perth adlı küçük uydu kentler arasında kurulmuş. Bu uydu kentler her geçen gün daha da büyümektedir. İlk başlarda su parkı ve yunusların performanslarını sergilediği ve su bisikletlerine binmek için ziyaret edildi insanlar tarafından. Parkın girişinde bulunan Kral Neptün heykeli ile fotoğraf çektiren aileler sayesinde büyük başarı kazanmaya başladı. Ama bu popüler zamanlar uzun sürmedi ve kuruluşundan 9 yıl sonra kapanmak zorunda kaldı.

3Discovery Island ve River Village Park – Florida

Florida’daki Walt Disney Dünyasının doğusunda küçük bir göl olan Bay Lake ortasında küçük bir ada üzerine kurulan tema park. Aslında bu ada üzerinde iki adet park bulunmakta. Birincisi Discovery Island Parkı ikincisi ise River Village adındaki parklar. İki parkta Walt Disney için önemli parklardı. Keşif Adası Parkı 1974-1999 yılları arasında açık kaldı. River Village ise 1976-2001 yılları arasında açık kaldıktan sonra her iki parkta sonsuza dek kapıları kapattı.

4Mutlu Dünya – Myanmar

1997 yılında Myanmar daki diktatör rejiminin en etkili üyeleri Yangon Zoo yakınlarında parkın açılışı için toplandılar. Ülkedeki zulmün etkilerinden izole edildiğini iddia ettiler. Hükümet yanlısı gazeteciler tarafından insanlar için rekreasyon merkezi ilan edildi ve modern dünya standartlarında eğlence sunduklarını söylediler.

Ve bir gün tropikal bitki örtüsü ile kaplı olan büyük wiking gemileri olan ve bir çok cansız mekanik oyuncaklar ile dolu olan park ansızın bir gün terk edildi. Ama parkın güney kesiminde yer alan restoranlar bir süre daha açık kaldı ve onlarda kapanmak zorunda kaldı.
İlginizi Çekebilir:  Gezmek İçin Her Şeyi Arkalarında Bırakanlar
Önceki makaleMavi Yolculuğun Büyüsüne Kapılın
Sonraki makaleHamsi Tava Nasıl Yapılır?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here