Tibet Budizmi, Rahipler ve Buda Dharma

1131
0

Tibet Budizmi, Rahipler ve Buda Dharma

Tibet Budizmi 5. yüzyılda ortaya çıkmış ve 7. yüzyılda Tibet Kralı Srongtsen Campo tarafından yaygınlaştırılmış. 8. yüzyılda ise Tibet Budizmi kurumsal hale gelerek rahipler, kıyafetler, manastır standartlaştırılmış. Günümüzdeki kırmızı şapkalı Niyingma okuluna ait rahipler bu ilk yapılaşmanın örnekleri. Tibet Budizmi; Buda Dharma nın öğrenilmesi, ahlaki öğütler, nefis ile mücadele, tefekkür ve meditasyon gibi öğretiler ile iç içedir.

Deniz seviyesinden tam 4100 metre yükseklikte Tibet Özerk bölge içerisinde bulunan Sertar Şehri‘de toplam 40000 kişi yaşamaktadır. Tibet Özerk Bölgesi içerisindeki bu yerleşim bölgesinde yapılan evler çok ilginç görüntüler ortaya çıkarmaktadır. Tibet Manastırı Budizm dininin merkezi konumunda ve dünya üzerinde milyonlarca budist yaşadığı biliniyor.

Manastır bölgesindeki bu evlerde yaşayanların hepsi ya rahip ya rahibe yada ders alan öğrenciler.  Her kesimin evleri birbirinden ayrılmış durumda. Rahip evleri ve Rahibe evleri arasında büyük duvarlar bulunmakta. Evlerin içlerinde sadece küçük odalar bulunmakta ve tuvalet, banyo gibi ihtiyaçlarını tapınak etrafında özel hazırlanmış yerlerde karşılamaktadırlar.

Önceki makaleArkaim Antik Şehri
Sonraki makaleShimano Zodias Olta Kamışı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here