Tisan Adasına Yolculuk!!!

1114
0

Dağları aştım da geldim, seni görmeye geldim. Kıvrıla kıvrıla tırmandım dağlara ve yine kıvrıla kıvrıla geldim yanına.

Sadece balık tutmak için gittiğimiz daha önce adını bile duymadığımız son dakika tavsiye ile öğrendiğimiz muhteşem bir koy.

Aslında hem koy hem de ada. Tepeden bakınca masmavi denizin içine doğru kıvrılan bir yer.

Çok ilginç bir hikayesi var. 1950 li yıllarda zamanın önemli kişilerinden biri havadan seyahat ederken bu güzelim koyu tespit ediyor.

Emekliliğinde burada yaşamak istiyor. O zamanlar küçük bir köy var bir kaç hanelik.

Neyse bu önemli zat emekli oluyor ve küçük bir ev yapıyor burada kendine. Ve bir çok araziyi de satın alıyor.

Satın aldığı arazilerden ada şeklinde olan yerde önemli tarihi kalıntılar buluyor. Bunların en önemlisi ise yer mozaiklerinin olduğu kalıntılar.

O zamanlar bunu duyan İngilizler bu kişiye servet teklif ediyorlar. Ama devlete haber vermeyi tercih ediyor. Devlet eserleri koruma altına aldıktan sonra bölgenin büyük bir kısmını sit alanı ilan ediyor.

Sit alanı olunca çivi bile çakamaz duruma geliyor. Pişman oluyor ama iş işten geçmiş tabiki. Tisan ismi nereden çıkmış hiç sormak gelmedi aklımıza.

Son zamanlarda bu bölgede büyük bir tatil sitesi yapılıyor. Bölgenin koruması ve kontrolü bu sitenin insiyatifinde şuan. Biz de özel izin alarak bölgeye girebildik. Ancak bir gece kamp kurabildik. Bir gün boyunca balık avlama keyfi yaşadık ve çok sevdik.

Önceki makaleDünya’daki En Ünlü Hayalet Şehirler
Sonraki makaleŞehri İstanbul

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here