Pirana Balığı Artışı

Son yıllar da kulağımıza gelen sesler bu son günler de dahada çoğalmaya başladı. Bazı iç sularımızda oltalara takılan pirana balığı sayısındaki artış bizi iyice endişelendirmeye başladı.

Eski bir yazıda da yazmış olduğum gibi pirana balıklarındaki artış kimi zaman saldırmaları yada iç sularımızdaki diğer olta balıklarına etki edeceği zararlar fazlasıyla düşündürmektedir. Zaten etkilerini son zamanlarda sıkça duyduğumuz haberler ile yavaş yavaş görmekteyiz. Bunlara benzer haberler ve olaylar gün geçtikçe artmaya devam ediyor.

Ne Yapmak Gerekiyor?

Oltanıza bu balıktan geldiğini düşündüğümüz zaman ne yapmak gerekiyor? Pirana balıkları iç sularımızdaki diğer balıklara karşı zararlı mı? Yada istilacı bir tür müdür? Buna benzer soruların cevabını benim gibi herkesin merak ettiğini biliyorum. Çünkü bize yabancı olan bir balık türü. Alışkanlıklarını yada üremeleri ile ilgili yine herkesin bilgi sahibi olduğunu düşünmüyorum. İyi tarafından bakacak olursak pirana balığının eti yenir mi? En güzel nasıl pişirmek gerekir? Mangal mı yoksa tava mı?

Tabiiki bu balığı pişirip yemek işin espiri kısmı henüz buna hazır değiliz 🙂 Bu balıkların da kendi içerisinde yirmi yedi farklı türe ayrılmış olduğunu kısa bir araştırma ile rahatlıklar öğrenebilirsiniz. Her zaman duymuş olduğumuz Amazon ormanlarındaki sularda yaşayan pirana balıklarının suya düşen her canlıyı çok hızlı şekilde parçalamaları geliyor aklımıza. Yada okyanusta yaşayan farklı bir türün saldırısı, peki akvaryum da beslenen evcil türü gerçekten buda mı saldırgan? Her tür aynı özellikleri taşımamaktadır. Bazısı etçil dir ama tek başına saldırmaz illa toplu şekilde saldırması gerekir.

Aslında pirana balıklarının bizim coğrafyamıza uygun olduğunu pek söyleyemeyiz. Daha sıcak iklimlerde ve yağmur ormanları olarak tabir edilen yılın bilmem kaç günü yağmur yağan büyük ormanlardaki sularda yaşadığını söyleyebiliriz. Şu an çokça duymuş olduğumuz haberlerde bahsi geçen balıkların çok büyük olasılık ile akvaryum da yaşayabilen türlerinden olan ve insanlar tarafından sulara bırakılan balıklar olduğu tahmin edilebilir. Bizim sularımıza uygun olmadığı için fazla çoğalamadan yok olacaklardır.

İlginizi Çekebilir:  Tezgahlarda Hamsi Ucuzladı

Oltamıza gelen pirana balığı olursa onu tekrar suya bırakmadan, öldürmeden muhafaza edip en kısa zamanda yerel dernekler ile iletişime geçmek hatta Tarım Hayvancılığa bağlı Su Ürünleri yetkililerine haber vermek araştırma için en uygun davranış olacaktır. Ayrıca daha önce bu balığın görülmüş olduğu avlaklar ve suya temas ederken daha dikkatli olmalıyız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here