Turna Balığı Avı 2019 Sezonu Başlıyor

2590
0

Kış boyunca merakla ve sabırsızlıkla beklenen turna balığı avı sezonu nihayet 1 Nisan itibari ile başlıyor. Yumurtlama döneminin sonuna geldiğimiz bu güne kadar hayallerini kurduğumuz belkide ilk av için gerekli hazırlıkları yaptığımız tatlı sularımızda yaşayan en dişli balık olan turna balığına kavuşuyoruz.

İlk baharda 1 Nisan da avlanılmaya başlanacak olan turna balığı sonbaharın son ayı olan 15 kasıma kadar bir çok olta balıkçısının anılarına vede av raporlarına girmeye çalışacak.

Av yasağının olduğu zamanlar yumurtlama dönemleriydi ve sürdürülebilir balıkçılık için bilinçli olta balıkçılar olarak korumaya çalıştık avlakları. Bu yasaklara uymayan bilinçsiz doğa düşmanları var mı tabiki var.

1 Nisan 2019 Av Sezonu Başlangıcı

Kış boyunca yumurtlama sürecini tamamlamış olan turna balıkları artık dolaşmaya ve suların yavaş yavaş ısınması ile yüzeye yakın yerlerde avlarına pusu kurmaya başlayacaklar. Sezonun ilk haftalarında daha derin sularda olmaya devam edecekleri için bir çoğumuz eli boş avımızı sonlandıracağız.

İçimizde şanslı olanlar ise belki bir kaç parça ile fotoğraflar çekecekler yakalama anlarını ölümsüzleştirecekler ve hatta en büyük başarı olan yakaladıkları balıkları yeniden doğaya salarak geleceğimiz için çocuklarımıza miras bırakacaklar. Asıl önemli felsefe geri salma olacak.

İlginizi Çekebilir:  Balık Avı Rehberi

Bizde kış boyu av sezonunun açılmasını bekledik. Sabırsızlandık hayaller kurduk hazırlıklar yaptık. Çeşitli planlar yaparak geçirdiğimiz koca üç dört ayın sonunda gün geldi çattı. Şimdi en uygun zamanı bekleyeceğiz ve oltalarımızı suya bırakacağız. Her yıl geleneksel olarak olarak yaptığımız Turna Balığı Avı Sezonu Açılışı etkinliğimizi icra edeceğiz.

Yumurtalarını suyun dibine bırakan turna balıklarının peşinde binlerce milyonlarca yeni balıklar ortaya çıkacak. Gözle görülmeye başladıkları zaman büyük avcı balıklar tarafından bir kısmı yenilecek ve kalan kısımlar ise yavaş yavaş büyümeye devam edecekler.

Tabi henüz yumurtlama işlemini gerçekleştirmemiş turna balıklarını yakalarsanız eğer havyarlı balıklara kesinlikle zarar vermeden tekrar yuvalarına bırakmamız gerekir.

Yeni yeni palazlanmaya başlayan turna balıkları çok sabırsız ve tecrübesiz oldukları için her türlü sahteye ve yeme saldıracaklardır. Yetişkin balıklar daha daha temkinli avlarına saldırırlar.

Yetişkin olmayan balıkların yakalanması daha kolay olduğu için 45cm olan alt limitlere özellikle dikkat etmemiz gerekecektir. Kesinlikle limit altı balıkları alı koymamamız gerekir. Ki aslında en güzeli tekrar balığı suya salmaktır.

Geleceğimiz için çocuklarımız için Yakala ve Bırak kültürünü yaşatmalıyız ve daha da yaygınlaştırmalıyız.

İlginizi Çekebilir:  Sonbaharda Turna Balığı Avı
Önceki makaleBebekle Kamp Nasıl Yapılır? – Bölüm 2
Sonraki makaleEn İyi Turna Balığı Avlakları

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here