Turna Balığı Avında Kullanılan Malzemeler

971
0

Merhaba dostlar! Bu yazımda sizlere Turna Balığı Avında Kullanılan Malzemeler hakkında ve Turna Balığı Avlama Teknikleri nden biraz bahsetmek istiyorum.

Derler ya Turna Balığı iç suların en vahşi balığı diye. Evet öyle maalesef. Turna su içindeyken gözüne kestirdiği dişine göre her türlü ava saldırma potansiyeline sahiptir.

Saldırdığı avları genellikle tüm olarak yutar yada sağından solundan veya arkasından saldırarak etkisiz hale getirir.

Ağız yapısı çok ilginçtir. İnce çok keskin dişler ile ısırdımı kolay kolay bırakmaz.

Bir kaç defa benim de başıma gelen olay ise yakaladığım turna balığının yüzgeçinden yanlışlıkla geçirmiş olduğum parmaklarımı ısırması.

Buna benzer kazalar bir çok turna balığı avcısının başına kesinlikle bir kaç defa gelmiştir.

İlginizi Çekebilir:  Turna Balığı Avı Teknikleri

Eskiden ülkemizde satılan çok fazla koruyucu ekipman yoktu. Markaların daha fazla ürünler ile pazarlanması sonucunda çok faydalı ekipmanlar satılmakta yada gereksiz ürünlerde bulunmaktadır.

Uzun süredir yapmış olduğum turna balığı avlarında bir çok değişik ekipman ve malzemeler kullandım. Bu malzemeler bazen hayat kurtardı bazen de boşuna yanımda taşımışım diyerek bir daha kullanmadım.

Şimdi sizlere turna balığı avında kullanılan malzemeler hakkında bir kaç bilgi vermek istiyorum.

Turna Balığı Avında Kullanılan Malzemeler

Turna balığı avı teknik ve yöntem olarak bir kaç başlık altında yapılabilir. Bu yazıda ben sizler için genel olarak fazla teknik konulara girmeden ana başlıklar altında turna balığı avı malzemeleri ve ekipmanlar hakkında biraz bahsetmek istiyorum.

Olta ve Misina

Turna balığı hangi teknik ile avlanırsa avlansın en az br adet olta ve ava uygun misina kullanmak gerekiyor.

Olta

Avlanma tekniğine göre olta seçmek gerekiyor. Kıyıdan avlanma teknikleri ve tekneden balık avlama teknikleri olarak iki ana başlık altında değerlendirilmelidir. Kıyıdan avlanılacağı zaman uzun surf olta takımları kullanmak uygun olabilir. Tekneden avlanılacağı zaman ise daha kısa ve hafif takımlar kullanılmalıdır. Olta takımı içinde kullanılan makinanın özellikleride önem arz eder.

İlginizi Çekebilir:  Olta Çeşitleri Nelerdir?
Olta Takımı

Misina

Kullanılan misinalar üç çeşittir. Monofilament, fluorocarbon ve örgü misinalardır. Bu misinalar sağlamlık ve üretim tekniklerine göre değerlendirilir. Piyasada bir çok özellikte misina bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Olta İpi Nedir? Olta İpi Çeşitleri Nelerdir?
Misina

Sahte Yemler

Turna balığı avında kullanılan sahte yemler avlanma tekniklerine göre tercih edilir. Farkılı sahte yemler farklı malzemeler ile üretilmiştir. Üreticilerin testleri sonucunda kullanıma sunulurlar. Bir çok üründe pazarlama teknikleri ile satış rakamlarını yükseltirler. En çok tercih edilen modelleri avlanan kişiye göre ya başarılı olur yada malzeme kutusunda en alt yerlerde kendine yer bulur.

Silikon Sahte Yemler

Yumuşak ve özel bir silikondan yapılan oldukça hareketli, balık ve kurt şeklindeki yemlerdir. Değişik boylarda ve renklerde olabilir. Kokulu olanları vardır. Zamanın en çok tercih edilen sahte yemlerindendir. Benim malzeme kutumun içinde farklı farklı onlarca silikon yem halen daha bulunmaktadır. Avlarımda her modelini kullanarak şansımı denemekteyim.

İlginizi Çekebilir:  Silikon Sahte Yem Nasıl Yapılır?
Silikon Yem

Değişik renkler, değişik boylar ve değişik şekillerde olmaları kullanma oranını arttırıyor. Ucuz olmaları ise tercih edilme nedenlerinden. Genelde tatlı sularda her türlü avda kullanılabilirler. Kullanım amaçları çok fazladır. Özellikle beyaz renkli olanları berrak sularda çok fazla iş görmektedir. Karanlık sularda ise fosforlu modeller tercih edilebilir.

Maket Yemler

Son zamanlarda olta balıkçıları tarafından en çok kullanılan yem türleri maket yemlerdir. Bir çok kullanım tekniğinden başka bolca model var.

Artık yemler arasında ayrı bir sektör haline geldi. Balıkların birebir kopyası olarak üretilmektedirler. Bu yemler için büyük ARGE çalışmaları bile yapılmaktadır. Şu sıralar herkesin tercih ettiği yemdir. Sağlam ve aksiyonları fazladır.

Maket Yem

Yüzeyden, dipten, zıplayarak gelen, ağır, hafif, sesli vb. aksiyonlar yapabilirler. Trofe balık avlar yapmak için ideal yemlerdir. Fiyatları çok değişkendir. Çok ucuz ve çok pahalı olabilir.

Kaşıklar

Eskiden beri tecrübeli olta balıkçılarının tercih ettiği bir yemdir. Güneşli havalarda parlayarak ve su içinde ortaya çıkardığı aksiyonlar cezbedici özelliğidir.

Farklı boyları ve desenleri vardır. Numaraları ve ağırlıkları ile belirlenir. Uzak atışlar rahatlıkla yapılabilir. Kıyıdan avlanan balıkçılar daha fazla tercih eder. Fakat eskisi gibi rağbet görmemektedir. Turna ve sudak avlarında kullanılabilir.

Kaşıklar

Yardımcı Ekipmanlar

Turna balığı avında olmazsa olmaz ekipmanların haricinde sizin avınızı kolaylaştıracak bir çok yardımcı ekipmanda kullanılmaktadır. Bu ekipmanlar sizin ve avınızın güvenliği içinde faydalıdır.

Kepçe

Turna balığı avında kepçe çok önemlidir. Balık yakalandıktan sonra sudan kolayca çıkartmak gerekir. Hoplayan zıplayan kendini yerden yere vuran balık sudan çıkarken olta takımlarınıza zarar verebilir yada ani hareketleri ile sizin güvenliğinizi tehlikeye sokabilir.

Kullanılacak kepçenin geniş ağızlı ve misina tor seçilmesi çok önemli. Misina olmasının nedeni balık kepçe içindeyken kendini döndürür ve hapsolur. Misina tor kullandığınız zaman bu karışıklıktan kurtarmak çok kolaydır.

Kepçe

Kıtka

Şişme bot ile turna avı yapıyorsanız kıtka gerekli malzemelerden biridir. Teknelerde iç livar vardır ama şişme botlarda yakalanan balığı taze saklayacak bir mekanizma yoktur.

Kıtka genellikle 5 li yada 10 olarak satılırlar ve turna balığının sağlam şekilde muhafaza etmek için gerekli olan malzemelerdendir.

Kıtka

Gripper

Bir tür dudak tutucu olan bu alet kepçe kullanmayan turna balığı avcıları için gereklidir. Çünkü balığı sudan zarar vermeden çıkartmak için henüz oltanın ucundayken balığı ağzından tutarak su dışına çıkartmaya yarar.

Hem kepçe hemde gripper kullanmayan avcılar balığın dişlerini parmaklarında kolayca hissedebilirler yada olta ile su dışına çıkartırken balığın ağzının yırtılmasına neden olabilirler.

Kullanımı çok basittir ve malzeme çantanızda fazla yer tutmaz.

Gripper – Dudak Tutucu

Makas

Özellikle olta takımlarını hazırlaken en büyük yardımcıdır makas. Özel olarak balıkçılar için üretilen makaslar bazen hayat kurtarır. Her çantada olması gerekir.

Makas

Malzeme Kutusu yada Çantası

Turna balığı avında tek bir yem ile avlanmak mümkün değildir. Farkı bir çok yem ve malzemeyi av süresi boyunca kullanırsınız.

Yanınızda bulunan bütün yemler ile şansınızı denersiniz, balık yakalandıktan sonra gerekli olan malzemeler vardır yada olta takımızını hazırlarken farklı araçlara ihtiyaç duyarsınız.

Malzeme Kutusu ve Çantası
Malzeme Kutusu ve Çantası

Maket, Silikon ve Kaşık yemelrinizi düzenli şekilde sakladığınız yem kut kutuları haricinde pense, iğne, makas, misina, eldiven gibi bir çok ekipmanınızı muhafaza edebileceğiniz çeşitli takım çantaları kullanılmaktadır.

Tekneler ve Şişme Botlar

Kıyıdan balık avı teknikleri haricinde en verimli av tekniği tekne yada şişme bot ile yapılan balık avlarıdır. Fiyatları çok makul olmasa da bu hobiye gönül vermiş avcı dostlarım genellikle bir süre sonra bu tür bir ekipman arayışına girmektedir.

Alüminyum Tekneler

Alüminyum tekneler balık avı yada gezilerde kullanmak için en ideal seçenek olabilir. Yüksek yüzme kabiliyetine sahip olabilir. Fiyat olarak diğer seçeneklere göre daha uygun olabilir, ağırlığı düşüktür ve kapasitesi yüksektir.

İlginizi Çekebilir:  Balıkçılar İçin Alüminyum Tekneler
Alüminyum Tekneler
Alüminyum Tekneler

Fiber Tekneler

Ülkemizde şişme botlar ile birlikte en çok kullanılan balık avı araçlarındandır. Yerli üreticiler tarafından satılan bir çok özellikte ve boyada fiber tekneler mevcuttur. Her amaca yönelik üretimleri vardır. Ağır ve büyük motorların takılabildiği hızlı teknelerdir.

Fiber Tekneler
Fiber Tekneler

Şişme Botlar

Hypalon, Pvc ve Naylon kumaşlardan imal edilen şişme botlar ülkemizde çok fazla tercih edilmektedir. Fiyatları yüksek ve dayanıklı bir araçtır. Bakımlarını düzgün yaptığınız sürece uzun yıllar hizmet verir

İlginizi Çekebilir:  Şişme Bot Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Şişme Botlar
Şişme Botlar

Üzerinde kullanılan benzinli motorların belli bir kapasitesi vardır. Kapasiteyi aşınca güvenlik sorunları ortaya çıkar. Ülkemizde kaliteli ve sağlam üreticiler bulunmaktadır. Farklı boy kapasiteler için rahatlıkla tercih edilebilir.

İlginizi Çekebilir:  Şişme Bot Nasıl Muhafaza Edilir?

https://www.youtube.com/watch?v=9l76Tz87VXk

GENEL DEĞERLENDİRME
Konu
Anlatım
Yeterli Bilgi
Önceki makaleUyku Pedi Nasıl Saklanır?
Sonraki makaleAnkara Balık Tutulacak Yerler

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here