Matruşka

Yurt dışı seyahat ederken sizi yolcu edenlerin yada gideceğinizi bilenlerin her zaman bir hediye beklentileri vardır. Gittiğinizi ülkeye özgü hediyeler getirmeniz için hatırlatmalar ve istekler sürekli sizi hediyelik eşya dükkanlarına yönlendirir. Genel olarak yerel mağazalar geleneksel eşyalar satar. Sanki Fransa’ya giden biri dönüşte Eyfel Kulesi anahtarlığı ile dönmezse oraya gittiğini ispatlayamayacakmış gibi bir his uyandırır. Hangi ülkeden ispatlayıcı hangi hediye getirilebilir bir bakalım.

1AMERİKA – Rushmore Dağı Şeklinde Kandil

Rushmore Dağı

Dakota’da Amerikanın en çok tanınan sembollerinden biri yer almaktadır, eski devlet başkanlarının Rushmore dağına oyulmuş profilleri. Şehrin tanıtılması için yapılmış en güzel hediyelerden biridir kandil.

2JAPONYA – Sumo Güreşçisi

Japonya da hediyelik eşya satışlarında Sumo Güreşçisi inanılmaz rağbet gördüğü için ülkenin en önemli sembolüdür. Milli mücadele de devletin en bilinen markasıdır.

Sumo Güreşçisi

3ROMANYA – Dracula Figürlü Kupa

Dracula Figürlü Kupalar

Romanya Dracula’nın doğduğu önemli bir figüdür. Yerel mağazalar Dracula figürlü eşyalar ile dolup taşar. Dracula Figürlü Kupa ise ülkeye gezmeye ayada tatile giden herkesin yoğun ilgi gösterdiği hediye çeşididir.

4ÇİN – Çin Seddi Termometre

Çin Seddi

Yabancıların gözünde en önce akla Çin Seddi gelir. Nice savaşlar görmüş nice korkular geçirmiş böyle bir muazzam yapı her turist için güzel hediyelikler listesinde.

5VATİKAN – Gazoz Kapağı Açacağı

Vatikan

Dünyanın en küçük topraklarından birine sahip ülkesi. Ama katolik hristiyanların ruhani lideri papanın resmi işlenmiş gazoz kapağı açacakları pek ilginç hediyelik eşya olmuş.

6MISIR – Firavun Heykelleri

Piramitler, Sfenksler, Firavunlar ana karakterlerin hepsi bu küçük heykelciklerde. Mısır dünyanın tarihine ışık tutan halen daha gizemini koruyan seyahat noktası. Sevdikleriniz ve dostlarınız için böyle hediyeler almak güzel düşünce olurdu.

7BREZİLYA – İsa Mesih Heykeli

Bu ünlü heykel Rio de Janeiro yakınlarındaki bir tepenin üzerinde duruyor. Şehir ve tüm ülkenin sembolü olarak herkes tarafından bilinmekte. Küçük kopyası ise Brezilya hatırası olarak bir şey götürmek isteyen turistler tarafından çok fazla satın alınmakta.

İsa Mesih Heykeli

8FRANSA – Eyfel Kulesi

Eyfel Kulesi

Eyfel Kulesi yüzyıl önce inşa edilmiş, ama Paris‘te önemli bir sembol haline gelmiş durumda. Kule şeklinde biblolar ve anahtarlıklar en romantik Avrupa başkentinde geçirilen günleri hatırlatıyor.

9İSVEÇ – Boynuzlu Viking Kaskı

Boynuzlu Viking Kaskı

İsveç‘te Ortaçağ’da yaşamış olan vahşi Vikingler Avrupa’nın geri kalanına dehşet yaşatmış olan bir toplum. Boynuzlu kask gibi ilginç hediyelik eşyalar turistlerin büyük ilgisini çekmekte.

10RUSYA –

Matruşka

İç içe geçen şirin boyalı ahşap oyuncaklar Rusya yı ziyaret eden her turistin dönüşte kesinlikle bagajına koyduğu bir hediyedir. Boy boy ebatları olan oyuncaklar vitrinlerin en güzel aksesuarlarından biridir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here