UV Sahteler Gerçekte Nasıl Görünüyor?

UV Sahteler

Farklı firmaların seçtiğimiz yüze yakın ürününü test edip gözlemledikten sonra, artık UV sahtelerin aşağı yukarı hangi mantık ile yapıldığı hakkında bilgi sahibi oldum diyebilirim. Bilindiği üzere 400 nanometrenin altını bizler göremiyoruz ancak balıklar bu ışık dalga boyunu gözlerinde UV filtreleri olmadığından rahatlıkla görebiliyor. UV sahteler bir çok firmanın göz bebeği modeller halinde.

Ancak çoğu firma boyama tekniğini gizli tutmakla beraber, UV ibare koymayan firmalarında bir hayli fazla olduğunu gözlemledik. Sadece gece değil gündüz de artı bir görünürlük sağlayan bu sahtelerin ana boyama mantığında floresan boyalar hakim.

Floresan boyalar diğer boyalara göre 10 kat daha görünürler ve UV ışığı görünür ışığa çevirme özellikleri vardır. Bu mantık ile baktığınızda daha düşük bir ışık dalga boyunda bu boyaların görünmesi kadar doğal bir şey yok. Ayrıca bilindiği üzere balıkların pullarının üzerinde UV ışığı yansıtıcı hücreler mevcut, sahte firmalarının çoğu bu parlamaları sağlamak için sahtelerin üzerine simler püskürterek bu parlamaları sağlamaya çalışmış.

Aşağıda ilk bakışta gece sahtesi olamayacağını düşündüğümüz ancak hiç de öyle olmayan iki sahteye örnek ve  ikinci resimde UV ışıkta görünümleri.

uv-sahteler-gezginavci-02
Apia Lamtarra Badel, Duo Tms

Aşağıda yine floresan boya olmadığını gece çok fazla görünmeyeceğini düşündüğümüz bir sahteye örnek ve altında UV ışıkta görünümü.

uv-sahteler-gezginavci-03
Usami combo pop 100
uv-sahteler-gezginavci-04
Usami combo pop 100

Aşağıda Floresan boya kullanılmış sahtelerin UV ışıkta görünümlerine örnekler.

Soldan sağa: Rapala Max Rap, Daiwa Z 120 SSR Cahrt Back, Daiwa Z 120 SSR Lightning, Lamtarra Badel, Lamtarra Badel, Usami Combo 120, Usami Combo 100, Daiwa Z 120 SSR Fuyajyo

uv-sahteler-gezginavci-05

Yemlik balığın UV ışıkta görünümü

uv-sahteler-gezginavci-06

Floresan boyalar gün ışığında da daha fazla görünürler.

UV sahtelerin alt bölümleri tamamen fona ters yani beyaz ve gri renklerin haricindeki balıkların alt gövde renklerine ters pembe, kırmızı, kavuniçi renklerden üst bölümleri de yine balıkların üst koyu renklerine ters floresan açık sarı, renklerden seçiliyor.

uv-sahteler-gezginavci-07

Bu yazı BİLENT YILDIRIM tarafından üretilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir