Home Balık Avı Malzemeleri UV Sahteler Gerçekte Nasıl Görünüyor?

UV Sahteler Gerçekte Nasıl Görünüyor?

0
1868

Farklı firmaların seçtiğimiz yüze yakın ürününü test edip gözlemledikten sonra, artık UV sahtelerin aşağı yukarı hangi mantık ile yapıldığı hakkında bilgi sahibi oldum diyebilirim.

Bilindiği üzere 400 nanometrenin altını bizler göremiyoruz ancak balıklar bu ışık dalga boyunu gözlerinde UV filtreleri olmadığından rahatlıkla görebiliyor.

UV sahteler bir çok firmanın göz bebeği modeller halinde.

UV Sahte Yemler

Ancak çoğu firma boyama tekniğini gizli tutmakla beraber, UV ibare koymayan firmalarında bir hayli fazla olduğunu gözlemledik. Sadece gece değil gündüz de artı bir görünürlük sağlayan bu sahtelerin ana boyama mantığında floresan boyalar hakim.

Floresan boyalar diğer boyalara göre 10 kat daha görünürler ve UV ışığı görünür ışığa çevirme özellikleri vardır. Bu mantık ile baktığınızda daha düşük bir ışık dalga boyunda bu boyaların görünmesi kadar doğal bir şey yok.

Ayrıca bilindiği üzere balıkların pullarının üzerinde UV ışığı yansıtıcı hücreler mevcut, sahte firmalarının çoğu bu parlamaları sağlamak için sahtelerin üzerine simler püskürterek bu parlamaları sağlamaya çalışmış.

Aşağıda ilk bakışta gece sahtesi olamayacağını düşündüğümüz ancak hiç de öyle olmayan iki sahteye örnek ve  ikinci resimde UV ışıkta görünümleri.

Aşağıda yine floresan boya olmadığını gece çok fazla görünmeyeceğini düşündüğümüz bir sahteye örnek ve altında UV ışıkta görünümü.

Aşağıda Floresan boya kullanılmış sahtelerin UV ışıkta görünümlerine örnekler.

Soldan sağa: Rapala Max Rap, Daiwa Z 120 SSR Cahrt Back, Daiwa Z 120 SSR Lightning, Lamtarra Badel, Lamtarra Badel, Usami Combo 120, Usami Combo 100, Daiwa Z 120 SSR Fuyajyo

Yemlik balığın UV ışıkta görünümü

Floresan boyalar gün ışığında da daha fazla görünürler.

UV sahtelerin alt bölümleri tamamen fona ters yani beyaz ve gri renklerin haricindeki balıkların alt gövde renklerine ters pembe, kırmızı, kavuniçi renklerden üst bölümleri de yine balıkların üst koyu renklerine ters floresan açık sarı, renklerden seçiliyor.

İlginizi Çekebilir:  Aqua Storm STM 280 Şişme Bot Kurulumu

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here