Uyku Pedi Nasıl Saklanır?

300
0

Uyku pedlerine hiç kimse yeteri kadar özen göstermez. Hep geri planda kalır. Düşünürüz ki uyku pedi kamp sonrasında katlanır yada rulo yapılır koyarız kenarıya bir sonraki etkinliğe kadar öylece durur.

Giriş bölümünde yazmış olduğum düşünceler öncelikle benim fikirlerim. Herkes için geçerli değil. Yanlış anlaşılmasın sakın.

Doğru bir yaklaşım ama yinede saklamadan önce yapılması gereken bir kaç işlemden sonra bir daha elinizi sürmenize gerek kalmayacaktır.

Yalnızca uyku pedi köpük ise hiç bir şey yapmanıza gerek yok.

Şişirilebilir uyku pedlerini saklamadan önce yapılması gereken işlemleri bir kaç başlık altında sizinle paylaşmak istiyorum. Umarım bir şekilde size güzel fikirler vermiş olacağım.

İlginizi Çekebilir:  Uyku Tulumu Seçimini Nasıl Yapmalıyız?

Doğadayken: Hava valfini tam olarak kapatamıyorsanız eğer uyku pedi bir çanta içerisinde saklanmalıdır kesinlikler.

Kullanımdan Hemen Sonra: Uyku pedini kullanımdan hemen sonra kontrol etmeliyiz. Üstüne yapışan böceklerden ve ağaçlardan damlayan yada havada uçuşup gelen zarar verecek etkenler arındırmalıyız.

Evdeyken: Uyku pedini kurulayın; sıcaklık ve nem kontrollü bir yerde hava valfleri açık şekilde saklayın. İçinde biriken nem dışarıya çıkar bu şekilde.

İlginizi Çekebilir:  Çadırda Rahat Uyku İçin İpuçları

Doğadayken Uyku Pedinin Saklanması

Delinmesini önlemek yama yapmaktan daha kolaydır. Bu yüzden doğadayken uyku pedinizi güvenli bir şekilde saklamak çok önemlidir.

Her zaman koruyucu bir çanta içinde saklamak gerekir. Saklama çantasının içine kesici yada delici malzemeler koymamaya dikkat edin.

Saklama çantasından çıkarttığınız uyku pedini direk zemine bırakmadan önce kontrol edin ve zarar görmesini engelleyin.

Kullanımdan Hemen Sonra Temizlik Yapın

Küçük bir kir yada pislik uyku pedine zarar vermez ancak hemen temizlemekte fayda var.

Böcek Kovucu: Bazı böcek kovucular uyku pedinizin sentetik kumaşına zarar verebilir. Bu nedenle böcek kovucu temas etmiş pedinizi yıkayın. Fazlaca bulaşmış ise sabunlu su ile yıkayabilirsiniz.

Çam Özleri: Normalde çam özü pek fazla zarar vermez. Ancak yapışkan yüzeyine bulaşmış olan çam ağacı iğneleri ve dikenler uyku pedinize zarar verecektir. Eğer yanınızda alkol varsa derhal temizlemek gerekir.

Vücut yağları ve küf gibi şeylerin birkmesini engellemek için en az yılda bir kez uyku pedinizi yıkayın. Bu maddeler zamanla sentetik kumaşa nüfus eder ve ömrünü kısaltır.

İlginizi Çekebilir:  Kamp Mutfağında Neler Olmalıdır?

Evde Saklama Fikirleri

Saklamadan Önce: Şişirilebilen uyku pedinizi evde temizliktine sonra şişkin vaziyette direk güneş ışınlarına maruz kalmayacak şekilde kuramaya bırakın. UV ışınları kumaşınıza zarar verir.

Köpük matlar içinde biriken nemler istenmeye küflere neden olabilir. Saç kurutma makinasını en düşük devirde kurulamak için kullanabilirsiniz.

Uyku pedinin içi-dışı, altı-üstü iyice kurulanmalı ve o şekilde saklanmalıdır.

Nerede Saklanmalı: Aşırı nem ve sıcak hava uyku pedi için iyi değildir. Bu nedenle saklama için bodrum katları, garajlar ve çatı katları tercih edilmemelidir. En mantıklı saklama alanları ise yatak altları yada dolap içleridir.

Nasıl Saklanmalı: Uyku pedi saklama çantası içine iyice kurutulduktan sonra uygun şekilde katlanarak saklanmalıdır. Eğer çanta içinde saklama tercih edilmezse bir kez şişirildikten sonra hava valfi açık şekilde uygun bir alanda saklanmalıdır.

GENEL DEĞERLENDİRME
Konu
Anlatım
Yeterli Bilgi
Önceki makaleSazan Avı Malzemeleri Nelerdir?
Sonraki makaleTurna Balığı Avında Kullanılan Malzemeler

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here