Uyku Tulumu Seçimini Nasıl Yapmalıyız?

820
1

Çadır kampı olaylarına yeni başlayanların en fazla merak ettiği konulardan biri olan uyku tulumu seçimi çok önemlidir.

Stilinize ve tarzınıza uygun sıcaklık derecesine sahip bir uyku tulumu seçmelisiniz. Genelde uyku tulumlarının iç kısımları kaz veya ördek tüyleri ile dolu olduğundan bazı soğuk gecelerde bile ısınmak için avantaj sağlar.

Taşıması ve muhafaza etmesi hafif olduğundan dolayı çok kolaydır.

Sırt çantası için bir uyku tulumunun nasıl kullanılacağına karar verirken, bu dört temel karar noktasını göz önünde bulundurun:

  • Sıcaklık
  • Dolgu Tipi
  • Ağırlık
  • Özellikler
İlginizi Çekebilir:  Kamp Rehberi

BAŞLIKLAR

Nasıl Seçmeliyiz

Sıcaklık

Kamp yapacağımız bölgeye ve ortama göre hava sıcaklığına uygun bir uyku tulumu seçmeliyiz. Aslında en düşük hava sıcaklığına uygun olan derecelerdeki uyku tulumları en idealleridir. Vücut içinde ne kadar kolay hareket ederse ısıtması zorlaşmaktadır. Bunun için genellikle uyku tulumları ile birlikte kemer de verilmektedir. Tulumun içine girdikten sonra sarılan uyku tulumunun içini ısıtması daha kolaydır.

Dolgu Malzemesi

İki türlü dolgu türü vardır. Sentetik ve kuş tüyü. Bu iki türünde kendilerine göre avantajları dezavantajları vardır. Sentetik malzeme ile doldurulmuş uyku tulumu ıslandığı zaman kolay kuruyabilir fakat çok soğuk havalarda pek etkili değildir. Kuş tüyü ile doldurulmuş uyku tulumları ise çok soğuk havalarda veya sıcak havalarda insan vücudu ısısını normal tutar.

Ağırlık

Araba ile kamp yapacağınız yere gideceğiniz zaman uyku tulumunun ağırlığı pek önem teşkil etmemektedir. Fakat sırt çantalı gezginler için sırtlarında taşıdıkları malzemelerin ağırlıkları çok önemlidir. Uzun süre ağır malzeme taşımak sağlık açısından sorun olabilir. Genellikle mumya şeklinde olan uyku tulumları tercih edilmektedir. Hafif uyku tulumu tercih edecekseniz omuzları ve dar olan modeller seçilmelidir.

Uzunluk

Uyku tulumlarının belli başlı uzunlukta olanları çok kolay temin edilebilir. Ancak standart dışı uzunluk isteklerinizi belli bir kaç üretici karşılayabilir. Kendi boyunuza uygun olmayan çok uzun uyku tulumları ayaklarınızın soğuk kalmasına neden olacaktır. Satın alırken paketlerinin üzerindeki boy tablolarını inceleyebilirsiniz.

Özellikler

Bazı uyku tulumları sağdan fermuarlıdır bazıları ise soldan fermuarlıdır. Genelde kullanılar fermuarlar No:5 veya No:8 dir. Kullandığınız sırada fermuarların tamamen eşleşmiş olduklarına dikkat edin. Eğer bazı yerlerinde eşleşme yoksa açıklık varsa bu kısımlardan soğuk havayı içeriye alacaktır.

Uyku tulumlarının yanında battaniye gibi kullanılabilen örtüler vardır. Kullanıldığı zaman dışarıdaki havanın fermuarlardan soğuk gelmesini engellerler. Fakat bu örtü sürekli yanınızda taşımak için ağır olabilir. Bu örtünün yerine ultralight poşet denilen bir malzeme kullanılabilir. Hem hafif hem de daha sağlıklı olabilir.

  • ETİKETLER
  • Çadır Kampı
  • Kamp
  • kamp için gerekli malzemeler
  • Kamp Rehberi
  • Uyku Tulumu