Vahşi Ayılardan Nasıl Korunulur?

932
0

Vahşi Ayılar muhteşem hayvanlardır. Onlardan birini uzaktan görmemiz bile bizi heyecanlandırmaya yetmektedir. Güvenli bir mesafeden dakikalarca onu izlemeye çalışırız.

Ama kamp yaptığımız bir bölgede var olduğunu bildiğimiz ayılar bize bu kadar heyecan verir mi?

Yurt dışındaki bazı milli parklarda vahşi hayvanlar için özellikle de vahşi ayılar için güvenli beslenme bölgeleri belirlenmiştir.

Hayvanlar için özel kutular koyularak buralardan beslenmeleri sağlanmış, parka gelen ziyaretçilerin ve kampçıların rahatsız edilmemeleri sağlanmış.

Bu uygulama ülkemizde var mı bilemiyorum ama yoksa da kesinlikle olması gerekir.

Yürüyüş Yaparken Vahşi Ayılar dan Uzak Durmak

Vahşi ayıların olduğu bölgelerde doğa kampı veya yürüyüş yapmadan önce yada bölgede bulunduğumuz esnada yapmamız gereken kurallar vardır. Bu kuralları sırası ile belirtmek istiyorum;

 • Şafak vaktinde yada gün batımı sırasında yürüyüş yapmaktan kaçınmak gerekir. Vahşi ayılar bu saatlerde çok aktif olurlar. Özellikle yavruları ile gezen ayılar daha fazla tehlikeli olur.
 • Bir ayının karşısına aniden çıkmanız çok tehlikelidir. Yürüyüş sırasında yada kamp alanında ara sıra yüksek ses çıkartmanız gerekir. Ayı sizin varlığınızı bilecek ve karşınıza çıkmamaya çalışacaktır.
 • Bulunduğunuz bölge de bulunan dere ve yüksekten akan sulardan çıkan sesler çevredeki diğer sesleri duymanızı engelleyebilir. Böyle ortamlarda azami dikkat göstermeniz gerekir.
 • Mümkünse yanınızda ayılar için özel üretilmiş olan ayı spreyi taşımanız faydalı olacaktır. İçeriğinde bulunan yoğun biber aroması vahşi ayıları sizden uzaklaştırmaya yarar sağlayabilir. Bu spreyi kolay kullanabileceğiniz şekilde bir dış cebinizde taşımalısınız. Vahşi bir ayı ile karşılaştıktan sonra bu spreyi kullanmak için bir kaç saniyeniz olacağını sakın unutmayın.
İlginizi Çekebilir:  Çocuklar ile Kamp Nasıl Yapılır?

Kamp Alanından Vahşi Ayıları Nasıl Uzak Tutarsınız?

İnsanları yiyen ayılar insanların yiyeceklerini de yiyebilir. Bu gibi durumlar ile karşılaşmamak için uyulması gereken bazı kurallar şu şekilde sıralanabilir;

 • Yiyeceklerinizi asla dışarıda bırakmamalısınız. Her zaman kapalı bir yerde yada gözünüzün önünde durmalıdır.
 • Uygun yiyecek saklama teknikleri kullanmalısınız. Ayıların kolayca ulaşamayacağı yerlerde veya metal dolaplar kullanabilirsiniz.
 • Boş yiyecek kutuları, tencereler, kadınsı ürünler, güneş kremi gibi hijyen ürünleri, yemek pişirirken kullandığınız ayrı bir elbiseniz var ise bunların kokuları vahşi ayıları ortama çekecektir.
 • Kokularınızı kamp alanından uzakta tutun. Bulaşıklarınızı ve ellerinizi uzak bir mesafede temizleyin. Yemeklerinizi uzakta pişirin. Kokusuz sabun kullanın.
İlginizi Çekebilir:  İlkbaharda Çadır Kampı Nasıl Yapılır?

Genel Kuralları Gözden Geçirin

 • Asla bir ayıya yaklaşmayın.
 • Yavru ayılardan özellikle uzak durun. Anne ayılar yavruları olduğu zaman en çok tehlikeli oldukları zamanlardır.
 • Eğer bir ayıyı o sizi görmeden görürseniz gözlerinizi ondan ayırmadan sessizce uzaklaşın.
 • Grup olarak yapılan kamp ve yürüyüşler esnasında eğer bir ayı ile karşılaşma durumu olursa grup olarak birbirinize daha fazla yaklaşarak ayıdan büyük ve cüsseli olduğunuzu ona gösterin.
 • Ayı spreyinizi her zaman hazır durumda bulundurun.

Kısaca doğal ortamda vahşi ayı ile karşılaşmanız durumunda yada önceden tedbir almanız için gerekli konulardan bahsettim. Umarım hiç karşılaşmazsınız.

İlginizi Çekebilir:  Kış Kampı Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilmelidir?
Önceki makaleAltınköy Açık Hava Müzesi
Sonraki makaleAnkara Çadır Kampı İçin Uygun Yerler

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here