Vahşi Doğayı En İyi Koruyan Ülke RUSYA

397
0

Uluslararası bilim dergisi Nature, insan faaliyetlerinden etkilenmeyen su ve kara alanlarının en fazla bulunduğu ülkenin Rusya olduğunu yazdı.

Yapılan araştırmaya göre Rusya’da toplam 15 milyon metrekarelik bir alanda vahşi yaşam hüküm sürüyor. Bunun 8 milyonu kara, geri kalanı ise su alanlarından oluşuyor.

Vahşi yaşamı koruyan ülkeler listesinin ikinci sırasında Kanada, üçüncü sırasında ise Avustralya yer alıyor. Ayrıca ABD ve Brezilya’da ilk 5 arasında yer alıyor.

Bu ülkelerin topraklarının yüzde 70’inden fazlasında bozulmamış ekosistemin var olduğu belirtildi. İlk 10’a giren diğer ülkeler ise Fransa, Kiribati, Çin, Yeni Zelanda ve Cezayir oldu.

Bir yüzyıl önce, dünya yüzeyinin sadece% 15 ekinler büyür ve hayvan yetiştirmek için kullanılmıştır. Bugün, arazi (Antarktika hariç)% 77’den fazlası ve okyanusun% 87’si, insan faaliyetlerinin, doğrudan etkileri ile değiştirilmiştir. Bu, küresel dokunulmamış ekosistemler haritasımızda gösterilmiştir

Yaban Hayatı Koruma Alanları

Yaban hayatı alanları, doğal olarak bol miktarda bulunan türlerin karışımlarını içeren tek yer. Onlar aynı zamanda biyolojik çeşitliliği evrimsel zaman çizelgeleri üzerinde sürdüren ekolojik süreçleri destekleyen tek bölgelerdir.

Böylelikle, bunlar önemli genetik bilgi kaynaklarıdır ve bozulmuş arazileri ve deniz manzaralarını yeniden canlandırma çabaları için referans alanlar olarak hareket ederler.

Çeşitli analizler yaban alanları kişilerin hakim manzara azalma gösterse türler için giderek daha önemli sığınaklar sağladığını ortaya. Denizlerde, onlar hala ton balığı, marins ve köpekbalıkları gibi en yırtıcı hayvanların yaşayan popülasyonlarını içeren son bölgelerdir.

Bozulmamış ekosistemlerin korunması da, özellikle vahşi alanların sığınak işlevini özellikle önemli kılan, iklim değişikliğinin etkilerini hafifletmek için çok önemlidir.

Örneğin, 2009 yılında yapılan bir çalışmada, düşük seviyelerde kirlilik ya da balık avı baskısı olan Karayip mercan resiflerinin, her ikisinin de seviyesinin yüksek olduğu resiflere kıyasla dört kat daha hızlı mercan ağartmasından kurtulduğu gösterildi.

İlginizi Çekebilir:  1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı

Ve 2012 küresel bir meta analizi, iklim değişikliğinin ekolojik topluluklar üzerindeki etkilerinin parçalanmış manzaralarda daha şiddetli olduğunu ortaya koydu.

Birçok vahşi alan atmosferik karbondioksit için kritik lavabolar. Örneğin, boreal orman gezegendeki en sağlam ekosistemdir ve dünyanın karasal karbonunun üçte birini elinde tutar.

Bozulmamış orman ekosistemleri, bozulmuş olanlardan daha fazla karbon depolayabilir ve tecrit edebilirler . Tropik olarak, giriş ve şimdi yanan toprak üstü karbon emisyonlarının toplam varan% 40’ını.

Okyanusta, ana karbon kaynaklarının karbon lavabo olmaktan anahtarı (tortu kirlilik ile gibi) parçalanan denizotu çayırları.

Önceki makaleEğrekkaya Barajı Dip Oltası İle Levrek Avı
Sonraki makaleMis Gibi Turna Balığı Avı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here