Yağmur altında kamp yapmak zorundaysanız mutsuz olmanıza gerek yok. Özellikle Karadeniz bölgesinde bir kamp gezisi planlıyorsanız her zaman yağmur ihtimali vardır.

Bu nedenle şartlar ne olursa olsun çadır kampınızın istediğiniz gibi geçmesi için bu ipuçlarını gözden geçirin.

1Çadırınızın Altına Ekstra Yalıtım Yapın

Yağmurlu havalarda zeminden endişe ediyorsanız çadırınızın altına su geçmesine karşı dayanıklı ekstra malzemeler koyabilirsiniz. Bu sizi soğuk ve ıslak zeminlerden koruyacaktır. Hatta çadırınıza ıslak zeminlerden kaynaklı yapışabilecek cisimlerden de sizi koruyacaktır.

2Çadırınız Havalandırmalı Olsun

Kullanacağınız çadırı seçerken havalandırma menfezlerinin fazla olmasına özen göstermelisiniz. Çadır içinde oluşabilecek nemli havalardan sizi koruyacak ve çadırınızın ömrünü de uzatacaktır.

3Çadırınıza İyi Davranın

Çadırınıza iyi davranmak demek aslında kullanmadığınız zamanlarda temiz olmasını sağlamak ve yağmurlu havalarda çadır tentesi üzerine uygulayacağınız ıslaklığı önleyici spreyler kullanılarak yapılabilecek bir önlemdir. Kullanacağınız sprey yardımı ile yağan yağmurun çadır tentesinden uzak tutmayı sağlayabilirsiniz.

4Çadırın Üstüne Branda Gerin

Eğer bir ağaçlık alanda çadır kampı yapacaksanız ağaçlar arasına çadırınızı koruyabilecek şekilde branda gibi malzemeler gererek yağmurdan korunabilirsiniz.

5Kuru ve Islak Eşyalarınızı Ayrı Ayrı Yerlerde Saklayın

Yağmurda ıslanmış olan kıyafetlerinizi ve su tutan eşyalarınızı kuru ve temiz eşyalarınızdan uzak bir yerde saklamanızda fayda vardır. Çünkü ıslak eşyalar ortamın tekrar nemlenmesine neden olabilmektedir. Gerekirse kuru kıyafetlerinizi kilitli poşetler içinde saklayarak kuru kalmalarını sağlayabilirsiniz.

7Su Geçirmez Kıyafetler Seçin

Suay dayanıklı olarak seçtiğiniz mont, pantolon ve ayakkabılar sizin en büyük yardımcınız olacaktır. Hem ıslanmanızı hem de üşümenizi engelleyeceklerdir. Çadır içinde kuru kıyafetlerinizden uzak tutmayı ihmal etmeyin.

8Çadır Yer Seçimine Dikkat Edin

Çadırınızı kurmadan önce iyi bir değerlendirme yapmanız gerekir. Çukur yerlerden, su birinkitileri olabilecek yerlerden ve su geçiş yollarından uzak yerlerde çadır kurmamak gerekir. Yüksek ve tepelik yerler sizi bunlardan koruyacaktır.

9Uyku Tulumu Astarı Bulundurun

Uyku tulumu nemli ortamlarda daha fazla soğuk hava geçirir. Korunmak için uyku tulumlarının iç kısımlarına yerleştirilen astarlardan kullanmak gerekir. Uyku tulumu astarınız yoksa temin ederek her zaman yanınızda bulundurmanız gerekir.

10Çocuklarınızı Düşünün

Yağmurlu havalarda yapılacak çadır kamplarında çocuklarınız dışarıda fazla zaman geçiremeyeceği için çadır içinde eğlenmeleri için çeşitli oyuncaklar ve kitapları yanınızda bulundurun. Sıkıcı durumu lehinize çevirecek en büyük etkinlik olacaktır.

4 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here