Yamula Barajı Sudak Avı

2354
0

Yakın bir zamanda ilk defa Sudak Balığı avı yapma heyecanı yaşadım. Tatlısu Levreği olarak da bilinen Sudak Balığının avlanması tahmin ettiğim gibi çok zevkli duygular yaşattı bana.

Çok değil bir hafta önce Kızılırmak üzerinde kurulu olan en büyük baraj gölü olan Kayseri Yamula Barajı sudak avı için önemli avlaklardan biri.

Yamula barajına başka bir avlağa giderken yolumuzun üzerinde olduğu için uğramak istedik. Bir günlük av için geceden giderek kampımızı kurduk.

Karasal iklim yaşanan bölgelerde avlak civarında gölge yapacak yer bulmak zor. Her taraf çıplak arazi. Arazi böyle olunca kampı nereye kurarsan kur fark etmiyor.

İlginizi Çekebilir:  Yamula Barajı Alabalık Avı

Buraya planlı geldiğimiz için malzeme olarak hazırlıklıydık. Arkadaşların tecrübesi ve biraz araştırma ile kullanacağımız yemler, takımlar ve av saati bile biliniyordu. Sudak balığı avının en verimli zamanı akşam suyu olarak bilinen saatlerdir.

Kullanılacak yemler ise özellikle beyaz renkli küçük 7 cm lik silikonlar yada maket yemler. Özellikle beyaz olmasında fayda var. Çok farklı kombinasyonlar denedim fakat en etkili olanı beyaz silikonlar oldu. Bir çok vuruş aldım ve en sonunda yine beyaz silikon ile kandırabildik.

Başka bir dikkat çekici konu ise yakalamış olduğun yada vuruş almış aldığın av noktası sürekli çalışıyor. Bunun nedeni sudak balıkları sürü halde gezmekte ve akşam saatlerinde kıyı kayalık noktalara yatmaya geldikleri için. Hep aynı noktalar sürekli av verebilir. Bizim avımız da almış olduğumuz sudak balığının videosu diğer yazımın içinde saklı.

Önceki makaleRusya’da Su Birikintisinde Kefal Avı Yaptık
Sonraki makaleHamsili Pilav Nasıl Yapılır?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here