Yayla Mocamp – Ankara

6525
4

Ankara’nın en yeşil ilçelerinden olan Kızılcahamam ile Bolu il sınırına yakın bir yerde bulunan, ilçe merkezine yaklaşık 30km mesafede Şahinler Tabiat Parkı içerisinde doğa ile iç içe şirin bir işletmedir.

Ancak fırsat bulabildim bu güzel kamp maceramı size anlatmak için.

Kızılcahamam; Ankara’nın kuzey batı kısmında bulunan İstanbul yolu güzergahında Bolu ili ile sınır olan şirin ve yeşil bir ilçe. Öyle yeşil ki sanki Ankara’nın bütün oksijen deposu burasıymış gibi çadır kampı için uygun doğası var.

Kızılcahamam hakkında bir çok yazı yazdım ancak daha çok gezip görmem gereken yerleri olduğu için bitmiş sayılmaz.

Yaklaşık bir ay önce eşim ve kızım ile bir gece doğa ile baş başa bir kamp yapma fikrimiz vardı. Çadır kampı o kadar cezbedici bir fikir olduğu için önce ablam daha sonra annem ve babam da bize katılmak istediler.

Bizim amacımız çadır kuralım, doğa kampı yapalım, orman içinde olsun hatta balık yakalayabileceğimiz bir yer olsun. Çeşitli araştırmalar sonucunda Kızılcahamam sınırları içerisinde tarif ettiğim özelliklerde bir yer olduğunu öğrendim.

Ne Var Burada?

Eski İstanbul yolu üzerinde Ankara şehir merkezine yaklaşık 110 km mesafede hemen yol kenarında özel bir kamp işletmesi olan Yayla Mocamp adında bir yer. İnternet üzerinde kolayca iletişim bilgilerine ulaşılabildiğim için gerekli incelemeleri yaptım ve bir kaç soru sormak için iletişime geçtim.

Kamp yerimizi bulduk ve sıra ilk defa kamp yapacak olan ailemin hazırlıklarına geldi. Hazırlıklar da tamamlanınca yola çıktık. Bir saatlik yolculuktan sonra Yayla Mocamp nizamiyesinden içeriye giriş yaptık.

Kamp alanının ortasından bir dere geçiyordu ve üzerinden iki farklı köprü ile karşı tarafa kamp alanlarının olduğu tarafa geçilebiliyordu. Derenin aktığı yer ise ağaçların arasında harika bir göl. Derenin karşı tarafında ise bir tarafta karavanlar diğer tarafta ise çadırlar için yerler vardı.

İki Günlük Çadır Kampı

Kızım ve eşim dere içinde yüzen yüzlerce tatlısu kefali ni görünce hemen olta takımlarını hazırladılar ve ekmek ile balıkları kandırmaya çalıştılar. Onlarbalık avı ile uğraşırken biz ise görevlinin göstermiş olduğu alana eşyalarımızı taşımaya başlamıştık.

İlk işimiz kalabalık olduğumuz için çadırlarımızı kurmak, organize etmekti. Yemek hazırlıkları, yakacak odun toplama telaşı ve gölde balık tutma keyfi için görev paylaşımı yapıldı.

Ben eşim ile ormandan odun toplama görevi için elimizde küçük balta ile ormanın derinliklerine daldık. Aynı zamanda orman mantarı denk gelirse diye bir gözümüz zeminde kuytu köşelerde.

Yaklaşık bir saatlik çalışma ile gece boyu bizi idare edecek odun toplayarak kamp alanına geri döndük. Bulduğumuz mantarları hemen bir kap su içine koyarak temizledik. İçlerinde çok fazla sineklenme olduğu için çöpe atmak zorunda kaldık.

Yemek yedikten sonra olta takımlarımızı hazırladım ve göl kenarında güzel bir yer bularak sazan için takımlarımızı suya bıraktık. Sazan balığı avı teknikleri için buraya göz atabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Sazan Avı Teknikleri Nelerdir?

Yaklaşık yarım saat sonra eşim tarafından güzel bir pullu sazan alıkoyduk. Kızımın ısrarları ile balığımızı mecburen çantamıza koyduk. Zaten bundan başka da hiç bir vuruş alamadık sevgili balıklar tarafından.

Çadırda Bir Gece

Akşam karanlık çökmeye başladıktan sonra büyükçe bir kamp ateşi yaktık. Bütün aile bireyleri ile ateş başında sohbet ve çay keyfi ile gece yarısına kadar oturduk.

Küçük kızım ilk defa gece çadırda uyuyacağı için biraz tedirgin olmuştu ve huysuzluk yaparak bunu belli ediyordu. Kucağımda bir süre gezdikten sonra omuzlarımda uyudu ve çadırımız içindeki en rahat yatağa yatırdım.

Sabaha kadar mışıl mışıl uyumaması mümkün değildi. Gece yarısı herkesin uykusu geldi ve çadırlara giderek sabah erken kalkmak için uyuduk. Ha bu arada vefakar köpeğimiz Cedric de bizimle birlikte gelmişti ve gece babam ve annemin çadırında özel yatağında uyuyacaktı.

Sabah uyandığımda annem ve babam erken uyanmışlardı ateşin başında ısınmaya çalışıyorlardı. Hava ne kadar sıcak olursa olsun eğer çadırda yatağınızın altı sağlam değilse uyurken üşüyebilirsiniz. Çadırda Rahat Uyku İçin İpuçları yazımı okuyabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Çadırda Rahat Uyku İçin İpuçları

Onlar da bu nedenle gece çok üşümüşlerdi. Ateşimizi güçlendirmek için tekrar ormana giderek biraz daha odun topladım. Güzel bir kahvaltı yaptıktan sonra balık için göle gittim. Fakat yine elim boş kaldı. Bazen düşünüyorum ben sadece gezeyim balık avı benim neyime 🙂

Öğlen vakitlerinde dönüş hazırlıkları yapılmaya başladı ve yola çıktık. Yayla Mocamp benim ve ailemin çok hoşuna gitti. Küçük çocuklar ile çadır kampı yapmak için bilinmesi gereken bazı bilgiler var. Bu bilgileri Çocuklar İle Kamp Nasıl Yapılır? yazımda daha önce bahsetmiştim.

İlginizi Çekebilir:  Çocuklar ile Kamp Nasıl Yapılır?

Nasıl Gidilir?

Eski Ankara-İstanbul yolu üzerinde Kızılcahamam ilçesini geçtikten sonra Akyarma Geçidine tırmanıyorsunuz. Yaklaşık 4 km ilerledikten sonra sağ tarafınızda önce Şahinler Tabiat Parkı içindeki göleti hemen arkasından da Yayla Mocamp tabelasını görüyorsunuz.

İlginizi Çekebilir:  Şahinler Tabiat Parkı Nerede? Nasıl Gidilir?

 

Ankara şehir merkezinden yaklaşık 110 km mesafe var. Büyük bir giriş ve park alanı mevcut. Resepsiyon daki görevliler size uygun bir yer hemen ayarlıyorlar zaten.

Bir Gecelik Kamp Ücreti Ne Kadar?

Haziran ayının sonuna kadar çok uygun fiyatı olan kamp alanı temmuz ayı ile birlikte zamlandı. Çadır alanında bir kişinin ücreti zamdan önce 20 TL idi. Temmuz ayı ile birlikte 50 TL lik bir ücret tarifeleri var. Fiyatların bu kadar artmasının nedeni Milli Parklar Genel Müdürlüğünün belirlemiş olduğu tarife imiş. Gerçekten çok fazla.

Daha sonra tekrar gitmiş olduğumuz Şahinler Milli Parkı gezisi ve balık avı yazısını en kısa zamanda yazacağım. Ankara ve çevresinde en uygun kamp alanları neresi diye merak ediyorsan eğer aşağıdaki linkten detaylı yazıma ulaşabilirsin.

İlginizi Çekebilir:  Ankara Çadır Kampı İçin Uygun Yerler
Önceki makaleÇubuk Karagöl Milli Parkı ve Gezilecek Yerler
Sonraki makaleKullanım Kolaylığı ve Estetik Bir Arada

4 YORUMLAR

  1. Orada balık tutulduğunu sayenizde öğrenmiş oldum.
    Söylediğinize göre fiyatlar aşırı artmış, üzüldüm.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here