Hayatınız boyunca hiç kamp çadırı tecrübesi yaşamamış olabilirsiniz. Belki de şehir yaşantısının dışına çıkamamış bile olabilirsiniz ama her şeye rağmen herkesin aklının ucuna bir kere bile olsa doğaile baş başa bir gece geçirmek gelmiştir. Tecrübeniz olmadığı için size yön gösterici olmadığı sürece bu fikre korkarak yaklaşmışsınızdır ama inanın doğru malzemeler ve doğru yönlendirmeler ile bu korkunuzun ne kadar yersiz olduğunu aklınızın bir köşesine yazın bence.

BAŞLIKLAR >>

KAMP KÜLTÜRÜ

Aslında kamp yapmak bence bir kültürdür. Her yönü ile bazı kuralları vardır. İhtiyacınız olan bazı temel malzemeler bulunmaktadır. Kamptan önce, kamp esnasında ve kamptan hemen sonra yapılması gereken bazı şeyler vardır.

Önce kendinizi korumanız gerekir. İkinci olarak doğayı korumalısınız. Doğayı ve çevreyi nasıl bulduysan öyle bırakmalısın, korumalısın ve temiz saklamalısın. Doğaya, çevrenize ve kendinize zarar verecek her türlü hareketlerden kaçınmalısınız.

Bu saydıklarım bir anlamda kamp kültürüdür. Her ne kadar kendin için bir şeyler yapıyor olsan bile aslında doğanın, ormanın ya da vahşi ortamın gerçek sahipleri bizler değil orada her zaman yaşayan diğer canlılardır. Doğaya sahip çıkmak demek diğer canlıların da yaşam hakkına sahip çıkmak demektir.

İLK KAMP İÇİN HAZIRLIK

Size bir kaç temel kamp kurallından bahsetmek istiyorum.

 • Değişken hava şartlarına göre hem sıcak hava için hem de soğuk hava için yanınızda fazladan kıyafet bulundurun.
 • Bol oksijenli temiz havalarda insanlar daha fazla acıkmaktadır. Yanınızda bol bol yiyecek bulundurun.
 • Her türlü ihtimale karşı ilk kez doğaya çıkacaklar için kamp yaptığınız yer evinize yakın bir yerde olmasında fayda vardır.

Tecrübeli Yol Gösterici

İlk kez kamp yapacak bir kişinin en büyük yardımcısı; kamp kültürünü iyi bilen bir rehber yol göstericidir. Herkesin çevresinde kesinlikle doğaya ve kamp ortamına meraklı biraz da olsa tecrübeli bir kişi vardır.

Böyle insanlardan bazı fikirler alabilirsiniz. Örneğin ilk doğa kampı için en uygun yeri öğrenebilirsiniz. Temel malzemelerin neler olduğunu ve nasıl temin edebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Hatta ilk kampınızı birlikte yaparak size tecrübeleri ile yardımcı olmasını sağlayabilirsiniz.

Temel Kamp Malzemeleri

İlk kez kamp yapanların aslında ilk geceleri için bazı temel kamp malzemelerine ihtiyaçları vardır. Basit bir liste yaparak bu malzemeleri temin ederek hazırlığınızı yapabilirsiniz.

Kamp Çadırı : Bütçenize göre ve malzeme yalıtım kalitesine göre bir kamp çadırı temin edebilirsiniz. Tek kişilik çadır yerine malzemelerinizide rahatça muhafaza edebileceğiniz iki kişilik yada üç kişilik çadırlardan seçebilirsiniz. Daha sonra duruma göre aile boyu çadırlar da satın alarak ailece kamp keyfini sürebilirsiniz.

Uyku Tulumu : Kamp çantanızı seçerken; gece rahat uyku için vazgeçilmez malzeme olan uyku tulumunu da seçmelisiniz. Uyku tulumlarınında çeşitleri vardır. Hava şartlarına göre ısı derecesi önemlidir. Kış şartlarında kullanmak için ayrı yaz sıcaklarında kullanmak için ayrı bir uyku tulumu kullanmak en doğrusudur. Dört mevsim olarak satılan uyku tulumlarını kullanmanızı pek tavsiye etmiyorum.

Uyku Pedi (Mat) : İyi bir uyku pedi sizi çadırın altından gelecek olan etkenlerden koruyacaktır. Yaz sıcaklarında bile olsa gece çadırın bulunduğu zeminden gelen soğuk havadan ve zemindeki bozukluklardan daha az etkilenmenizi sağlayacaktır. Örneğin mat daha kalın, daha geniş, daha uzun ve daha yüksek yalıtım (R harfi) değerine sahipse uyku konforu daha iyi olur. Aslından yine pratik bir malzeme olan campet olarak bilinen portatif yataklar daha kullanışlı olabilmektedir. Seçimi size bırakmak lazım.

Aydınlatma : Gece çadır kampınızın etrafı zifiri karanlık olacaktır. Şehir ışıklarından arındırılmış bir doğada daha rahat hareket etmeniz için kaliteli ışıklandırmalara ihtiyacınız olacak. Çadır içinde kullanabileceğiniz bir aydınlatmadan hariç her zaman kullanabileceğiniz bir fenere de ihtiyaç duyacaksınız. Belki ilave olarak kafa lambalarına da bir göz atarsanız iyi olur.

Kamp Ocağı : Kamp olayında en önemli malzemelerden biri de yemeğimizi pişirdiğimiz, sıcak suyumuzu kaynattığımız kamp ocağıdır. Çok pahalı değildirler ve bütçenize uygun bir kamp ocağı temin edebilirsiniz. Yanınızda en az iki adet yakıt tüpü bulundurmanızda fayda var.

Soğutucu : Kahvaltılık yiyeceklerinizi, içeceklerinizi ve sıcaktan korumanız gereken diğer yiyeceklerinizi muhafaza edebilmek için özel yalıtımlı kaplar yada çantalar kullanmak gerekir. Değişik boyutlarda olabilir. Kendinize uygun bir kapasitede bir soğutucu seçerek çadır kampınızda kullanabilirsiniz.

Mutfak Gereçleri : Diğer kamp malzemeleri kadar önemli olan bir ayrıntıdır. Kullanışlı ve pratik mutfak gereçleri size her zaman yardımcı olacaktır. Tabak, kase, bardak, çatal, kaşık, bıçak vb gereçler için uygun modelleri belirleyip temin edebilirsiniz. Tüm mutfak malzemelerinizi kapaklı şeffaf bir kutu içinde muhafaza etmeniz hijyen ve düzen açısından faydalı olacaktır.

Kamp Sandalyesi ve Kamp Masası : Değişik modellerde olabilen kamp mobilyaları için taşıma ve kullanım açısından en uygun modeli belirleyebilirsiniz. Hazır mobilyalar ise ıslandıkları zaman açık hava da daha kolay kuruması açısından daha uygun olabilir.

Kıyafet Seçimi

Kampta giydiğiniz kıyafetler kamp esnasında hızlıca kirlenebilir. Zaten en büyük eğlencelerden biri özgürce doğa ile iç içe olup kirlenmek ve ıslanmaktır.

 • Kamp için uygun kıyafet seçerken örneğin ayakkabı seçiminde özellikle su geçirmez olarak bilinen Water Prof model ayakkabılar seçmelisiniz.
 • Termal çorap tercih etmelisiniz. Hem terletmeyen hem de ayak ısısını uygun derece tutmaya faydalı olur. Ayrıca yanınızda bir kaç çift çorap bulundurmalısınız.
 • Serin havalar için yada yağmurlu havalara uygun bir mont yanınızda kesinlikle bulundurun.
 • Pamuklu kıyafetlerden uzak durmalısınız. Çünkü ıslanan bir pamuklu kıyafet ılıman havalarda bile sizin üşümenize neden olabilir.
 • Gece uyurken içinizden giyebileceğiniz uzun kollu kıyafetler yanınızda bulundurun. Ayrıca bir çift eldiven ve bere konforlu bir uyku için çok faydalı olacaktır.

Temel İhtiyaçlar

 • Elbette kamp alanında reçeteli ilaçlarınıza ve hijyen malzemelerine ihtiyacınız var.
 • Ayrıca yanınızda bir ilk yardım çantası da bulundurabilirsiniz.
 • Güneş kremi ve sinek kovucu götürmeyi sakın unutmayın.
 • Tuvalet kağıdı, havlu ve sabun götürün.
 • Bulaşıklar için küçük bir bulaşık deterjanı almayı sakın unutmayın.

Kamp Yemekleri

Eğer evinizde mutfakta yetenekli ve pratik bir pişirici iseniz kamp ortamında da başarılı olacaksınızdır. Sadece yanınızda doğru malzemeleri bulundurmanız yeterlidir. Mutfakta usta olmasanız bile bir akşam yemeği, bir sabah kahvaltısı ve öğlen kampı sonlandırmadan önce yiyeceğiniz bir öğle yemeği için planlama yapmalısınız. Bu plana uygun yiyecekleri ve yardımcı malzemeleri yanınızda bulundurmalısınız. Daha uzun süreli bir kamp için planınız var ise ona göre malzeme bulundurmalısınız.

Kamp ateşi aslında çok pratik bir meseledir. Çeşitli yakma yöntemleri bulunur. Nasıl bir kamp ateşi yakacaksanız ona göre pişirme ekipmanları bulundurun.

İçecek konusuna dikkat edin. Bazen doğal ortamda bulunan sular pek sağlıklı olmayabilir. Çay ve kahve için kullanacağınız su hatta yemek pişirirken kullanacağınız suyu hesap etmelisiniz. Ayrıca temizlik için çevrede doğal kaynak yada akan bir su varsa bunları rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Kamp Yeri Seçimi

Kamp yeri seçimi için blogum da daha önce bir çok yazı yadım. Nerelerde kamp yapabilirsiniz yada kamp yeri seçimine nasıl dikkat edebilirsiniz bu konularda ayrıntılı şekilde bilgiler verdim. Bu yazılarıma Kamp Rehberi başlığı altında rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Kamp yeri çevresindeki riskler için de bazı önlemler alabilirsiniz yada bu konuya çok dikkat etmelisiniz.