Yükseklik Hastalığı Nedir?

1656
0

Yükseklik hastalığına yakalanmak için Erciyes Dağı’nın kuzey yamaçlarına tırmanmak zorunda değilsiniz.

Yürüyüş, doğa yürüyüşü veya sadece deniz seviyesinden birkaç bin metre yükseklikte bile takılmak isteyen herkes bu hastalığa yakalanabilir.

Yükseklik hastalığı kendini üç farklı şekilde gösterir. Bunların iki tanesi çok tehlikeli olabilir.

 1. Akut Dağ Hastalığı (AMS) en hafif ve en yaygın çeşididir.
 2. Yüksek Rakım Serebral Ödemi (HACE) beyin şişmeye başladığı zamandır.
 3. Yüksek Rakım Akciğer Ödemi (HAPE) akciğer sıvı ile dolmaya başladığı zamandır.

Bu üç belirti ve hastalık için önceden bilgi almanın ve gerekirse uzman kişiler tarafından bilgilendirilmenin faydası büyüktür. Ben bu konuda yapmış olduğum küçük çaplı araştırmalar sonucunda Yükseklik Hastalığı hakkında bilgi vermek istiyorum.

 • Nedenler
 • Belirtiler ve Tedavi
 • Önleme

Yükseklik Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Yükseklik hastalığının belirtilerini hissettiğinizde vücudunuz, vücudunuzun hissettiği yükseklikteki “daha ince” havadan daha az oksijen almaya tepki verir. Peki neden hava inceltiliyor?

Hava Basıncı ve Oksijen Seviyeleri

Hava basıncı, üstünüzdeki havanın ağırlığına bağlıdır, bu nedenle yüksek rakımlarda hava basıncının daha düşük olması gerekir. Bu daha düşük basınç, oksijen molekülleri de dahil olmak üzere, her akciğer havasını oluşturan tüm moleküllerin sayısının azaltıldığı anlamına gelir.

Aklimatizasyon ve Yaşadığınız Yerin Rolü

Genellikle 2438 metre, oksijen alımındaki azalmanın belirtilere neden olabileceği yükseklik olarak gösterilir. Vücudunuz orada bulunan oksijen seviyesine uyum sağladığı için, yaşadığınız rakım da aynı derecede önemlidir.

Mesela yaklaşık 50 metre yükseklikte bulunan İstanbul’da yaşamaya alışmış bir insan 2000 metre yükseklikteki Erzurum şehrinde yaşamaya alışması biraz zaman alabilir. Yükseklik hastalığına yakalanması daha kolaydır.

Yükseklik Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Hastalığın belirtileri ve ilerlemeleri farklı olmasına rağmen, kişiyi daha düşük bir rakımlı yere götürmek; bu koşullar için en etkili tedavi yöntemidir. Hastalığın ilerlemesine neden olan en büyük etken ise daha yüksek bir yere gitmesidir.

İlginizi Çekebilir:  Yağmurlu Havada Kamp Yapmak İçin 10 İpucu

Akut Dağ Hastalığının Belirtileri (AMS)

Sabit yada zonklama şeklinde baş ağrısı AMS (Akut Dağ Hastalığı) hastalığının en büyük belirtisidir. Ayrıca;

 • Bulantı
 • Yorgunluk
 • İştahsızlık
 • Uykusuzluk

Tedavi

Vücudunuz bu problemleri kendiliğinden çözecektir. Daha yüksek bir yere uyum sağlamak için biraz dinlenmeniz ve vücudunuz düzene girene kadar beklemelisiniz. Uzun bir süre problemler devam edecek olursa kendinizi daha iyi hissettiğiniz en son yüksekliğe kadar inmelisiniz ve dinlenmelisiniz.

Yüksek Rakım Serebral Ödemi (HACE)

Bu belirtiyi anlamak için denge kaybı yaşadığınızı anlamanız gerekir. Düz bir çizgide yürümeyi deneyin yada tek ayak üzerinde durabiliyor musunuz tespit edin.

Tedavi

Yüksek Rakım Serebral Ödemi belirtileri gösteren kişi derhal daha düşük bir yüksekliğe inmelidir. Düşük rakımda belirtiler hemen geçmeyecektir. En kısa sürede tıbbi yardım almanız gerekir.

Yüksek Rakım Akciğer Ödemi (HAPE)

Yüksek Rakım Akciğer Ödemi hastalığı AMS ve HACE hastalığı belirtilerinden sonra ortaya çıkabilir. Kuru öksürük ve nefes darlığı olarak kendini gösterir. Bu durumda ciğerlerin su dolmaya başladığını anlayabiliriz.

 • Nefes darlığının artması
 • Ani yorgunluk ve enerji kaybı
 • Islak ve şiddetli öksürük

Tedavi

Derhal daha alçak bir yere taşınması gerekir. Tedavi altına alınmalı ve geciktirilmemelidir. Aksi takdirde ölümle sonuçlanabilir.

Yükseklik Hastalıkları İçin İlaçlar

AMS ve HACE hastalıkları için ayakta tedavi için kullanılabilecek ilaçlar;

 • Ibuprofen
 • Asetaminofen
 • Aspirin

Yükseklik Hastalığının Önlenmesi

Dikkatli bir şekilde farklı irtifalarda vücudunuz yönetmeniz bu hastalıkların önüne geçmenizi sağlayabilir. Bu etkili şekilde yaparsanız vücudunuz fizyolojisini nadir bulunan havada bile çalışacak şekilde ayarlayabilir.

Önceki makaleIşık Dağı Karagöl Jeositi
Sonraki makaleAltınköy Açık Hava Müzesi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here