Zigana Dağı Geçidi

Tarihi İpek Yolu’nun en önemli geçitlerinden biri olmuştur. Ticaret yapanlar ve seyahat eden insanlar tarih boyunca Doğu Anadolu’nun ve İran’ın batıya açılan limanı olan Trabzon’a ulaşmak için Zigana Dağı Geçid’ini aşmak zorundaydılar. Ancak kış aylarında Zigana dağı Geçidi’ni aşmak çok zordur. Geçit vermek istemez sanki.

1988 yılında Zigana dağı 1702 m. uzunluğunda bir tünelle geçilmesine, yolların yeniden yapılmasına rağmen yinede kış aylarında ulaşımda sorunlar yaşanmaya devam etmektedir.

zigana-dag-gecidi-006
Zigana Dağı

Zigana Geçidi denize paralel uzanmış dağ sıralarından dolayı iç kesimlerle ulaşım imkanlarının sınırlı olduğu Karadeniz Bölgesi için büyük önem taşır. Trabzon’u, Erzurum üzerinden İran’a bağlayan karayolu üzerinde yer alan Zigana Geçid’i, bu yolun devamlılığını sağlar.

zigana-dag-gecidi-004
Zigana Dağı

Orta Çağ’da Asya’yı Avrupa’ya bağlayan en büyük kervan yolu, Çin’den başlayan yolculukla, Kaşgar, Semerkand, Buhara, Taşkent, Nişabur, Rey, Tebriz, ve Erzurum üzerinden gelerek Zigana Geçidi’nden denize inerdi.

zigana-dag-gecidi-003
Zigana Dağı

Bu yolun devamında da kervanlar ve ticaret gemileri, Trabzon’dan deniz yoluyla Venedik’e, Ceneviz’e ve tüm Avrupa’ya ulaşırdı. Bu güzergaha “Tarihi İpek Yolu” denilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here